Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ...ΑΓΙΑ,/ΛΑΜΙΑ-ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 3-1

Με το μυαλό στην επόμενη αγωνιστική και στον....τελικό με την Αγιά, αγωνίστηκε η ομάδας μας στον σημερινό εκτός έδρας αγώνα εναντίον της Λαμίας.
Οι γηπεδούχοι χάρη στο πολύ καλό τους ξεκίνημα, όπου και πέτυχαν 2 γκολ μέσα στα πρώτα 10 λεπτά, έφτασαν σε μια δίκαια νίκη με τελικό σκορ 3-1.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με 5 απουσίες (Γούτσιος, Ρηγίνος, Μπίκας, Βογιατζής, Μπλέτσας) ενώ ο προπονητής μας κ. Μπακάλης προτίμησε ν α προφυλάξει -σωστά κατά την γνώμη μας- από μια πιθανή κίτρινη κάρτα τους Βουραζέρη και Μιχολίτση αφήνοντας τους στον πάγκο, αφού αν δεχόταν κάρτα δεν θα έπαιζαν στον επόμενο αγώνα.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2' Η ομάδα μας κερδίζει φάουλ από τα δεξιά  το εκτελεί ο Μπακάλης, η μπάλα στρώνεται στον Γκοντόλο που δοκιμάζει το σουτ στέλνοντας της μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
4' το 1-0 για την Λαμία, όταν σε σέντρα το Καλύβα από τα δεξιά, ο Μπενίσκος θα πάρει την κεφαλιά-ψαράκι, ανοίγοντας το σκορ.
5' στο αμέσως επόμενο λεπτό και πριν συνέλθει η ομάδας μας θα γίνει το 2-0. Αυτή την φορά από αριστερά ο Καλύβας θα εκτελέσει φάουλ, η μπάλα θα χτυπήσει στο τοίχος και συγκεκριμένα στο κεφάλι του Μπακάλη και θα καταλήξει στα δίχτυα
13' Ο Μαλισσόβας θα σουτάρει μέσα από την μικρή περιοχή,στέλνοντας της μπάλα άουτ.
19' Ο Μπενίσκος θα φύγει στην πλάτη της άμυνας του Ρήγα αλλά αντί να τελειώσει την φάση,θα προσπαθήσει να γυρίσει την μπάλα στον επερχόμενο Ταμάμη και θα χαθεί η ευκαιρία
28' Μεγάλη επέμβαση από τον Τσουμπέκο σε σουτ του Ταμάμη
37' Ο Γουτούλης θα κάνει πιάσει το σουτ 10 περίπου μέτρα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατήρι
45+1 ωραίο σουτ του Καλυβά η μπάλα περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια
48' ο Γάρος θα κυνηγήσει την μακρινή μπαλιά αλλά δεν θα προλάβει να πλασάρει
53' ωραίο διαγώνιο σουτ του Γκοντόλου (από τους καλύτερους σήμερα για την ομάδα μας) από τα δεξιά η μπάλα περνά άουτ για χιλιοστά
63' εκτέλεση φάουλ από τον Σπαθή, θα πέσει και θα μπλοκάρει ο Κοντογιώργος
67' ο Ταμάμης θα τροφοδοτηθεί πολύ ωραία από τον Κουτρομάνο και θα κεραυνοβολήσει τον ανήμπορο να αντιδράσει Τσουμπέκο.
75' η ομάδα μας θα μειώσει το σκορ όταν ο Πάσχος θα μπει στην περιοχή από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή θα γυρίσει την μπάλα στον Γάρο που θα προλάβει στο σπριντ τον αντίπαλο του και θα σκοράρει.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΛΑΜΙΑ(Παπανικολάου): Κοντογιώργος, Μαδούρας, Τσιλίκας(75' Κατσιγιάννης), Σπυριδάκης, Παϊζάνος, Πάνος (71' Καταραχιάς), Καλύβας, Κουτρουμάνος,Μπενίσκος(49' Γκούρλιας) Ταμάμης, Μαλισσόβας
ΡΗΓΑΣ(Μπακάλης): Τσουμπέκος, Γουτούλης,Σπαθής, Κόκκας,Χατζηαθανασίου(85' Κλώθος), Μπακάλης,Χατζής,Τσουκάλης(78' Ρέβης), Πάσχος,Γκοντόλος, Γάρος.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
* περίπου 20 φίλοι του Ρήγα ακολούθησαν την ομάδα.
*περίπου 400 φίλαθλοι της Λαμίας είδαν τον αγώνα.
*σε τραγική κατάσταση το χορτάρι του γηπέδου. Μάλιστα όπως μας έλεγαν πριν το ματς οι άνθρωποι της Λαμίας, είναι το πρώτο πράμα που σκοπεύουν να φτιάξουν μόλις τελειώσουν οι υποχρεώσεις της ομάδας τους.
* επέστρεψε ο Βασίλης Τσουμπέκος κάτω από τα δοκάρια
*πρώτοι συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα για δύο μικρούς της ομάδας μας που μπήκαν σαν αλλαγή. Ο λόγος για τον Μανώλη Κλώθο και τον Αιμίλιο Ρέβη
* πρώτο φετινό γκολ και για τον Δημήτρη Γάρο
* με 16άδα παρατάχθηκε η ομάδα μας λόγο των απουσιών της.
*στον πάγκο έμειναν οι Βουραζέρης,Μιχολίτσης,Κεφαλάς
* "απουσία" για τους Μπάμπη Πάσχο και Γιάννη Μαυροκέφαλο που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν αυτή την φορά την ομάδα. Βλέπετε εκτελούσαν χρέη οικοδεσπότη στον τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣΘ που την ίδια ώρα γινόταν στο Δημοτικό Στάδιο Βελεστίνου.