Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

ΟΙ.... ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Πολλές και ενδιαφέρουσες οι στατιστικές αναλύσεις για την ομάδα μας, μετά και την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.
 Το μόνο σίγουρο είναι πως αν ο Ρήγας Φεραίος καταφέρει να σταθεροποίηση την απόδοση του, στα επίπεδα του δεύτερου γύρου, τότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Ας ξεκινήσουμε όμως με τις ατομικές αποδόσεις που ξεχώρισαν:

ΠΡΩΤΟΙ ΣΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ: Σε όλα τα παιχνίδια αγωνίστηκε ο Αλεξ Ζατσάι (27) ενώ έχασαν μόνο έναν αγώνα οι Σπαθής Χρήστος, Μπίκας Χάρης και Κουβελάς Αλέξανδρος
ΠΡΩΤΟΙ ΣΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΛΕΠΤΑ: Σταθερός ο αρχηγός σε προσφορά. Συνολικά ο Χρήστος Σπαθής αγωνίστηκε 2340 λεπτά (χωρίς μάλιστα να έχει γίνει αλλαγή έστω και για ένα λεπτό). Ακολουθεί ο Άλεξ Ζατσάι με 2289 λεπτά και ο Αλέξανδρος Κουβελάς με 2149.
ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ: 37 τέρματα στο πρωτάθλημα (+3 στα χαρτιά από τον αγώνα με τον Πυργετό) και 7 στο κύπελλο ήταν ο απολογισμός της επιθετικής δραστηριότητας της ομάδας μας. Στην πρώτη θέση μαζί με 9 γκολ οι Άλεξ Ζατσάι και ΑΛέξανδρος Κουβελάς με 9 τέρματα. Δείτε το σχετικό πίνακα:

7 44
ΠΙΟ.."ΑΤΑΚΤΟΣ" ΠΑΙΚΤΗΣ: Ο Γιώργος Χατζής, σαν αμυντικό χαφ, κουβάλησε όλο το φορτία της αναχαίτισης των αντίπαλων επιθετικών ενεργειών και αυτό το πλήρωσε με 9 κίτρινες και 2 κόκκινες κάρτες. Από κοντά και ο Νίκος Βουραζέρης με 9 κίτρινες και 1 κόκκινη. Το έτερο αμυντικό μας χαφ ο Γιώργος Αλεξίου αντίκρισε 7 φορές την κίτρινη κάρτα.
ΦΥΛΑΓΓΕΣ ΑΓΓΕΛΟΙ: Δυό τερματοφύλακες ανέλαβαν την υπεράσπιση της εστίας μας. Ο Βασίλης Ικερ Τσουμπέκος με 19 συνολικές παρουσίες( σε πρωτάθλημα και κύπελλο), βλέποντας 25 φορές την μπάλα στα δίχτυα του  και ο Απόστολος Κεφαλάς με 12 συνολικές συμμετοχές και με 7 μόλις τέρματα να δέχεται.

Η ουσία όμως είναι στα ομαδικά στατιστικά στοιχεία αφού αυτά κρίνουν και το αποτέλεσμα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Ας δούμε λοιπόν τις επιμέρους βαθμολογίες της ομάδα μας:

15 ΠΥΡΓΕΤΟΣ 28 0

Οι σταθερότητα στα εντός και εκτός έδρας παιχνίδια ήταν ένα από τα στοιχεία του Ρήγα Φεραίου, αφού κατάφερε να μαζέψει 24 βαθμούς εντός (7ος) και 20 εκτός (4ος).

14 ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ 7

Ευτυχώς στον Β' Γύρο όλα άλλαξαν και τα χαμόγελα επέστρεψαν στο Βελεστίνο μας. Δεν μπορεί να μην προσέξει κανείς πως ο Ρήγας Φεραίος ήταν 3ος βάση των βαθμών στον δεύτερο γύρο:

15 ΠΥΡΓΕΤΟΣ 0 0 0 0 0 42 -42

Είναι τόσο δυναμική η παρουσία του Ρήγα Φεραίου στον δεύτερο γύρο που του δίνει την δεύτερη καλύτερη επίθεση με 27 τέρματα και την τρίτη καλύτερη άμυνα με 9 τέρματα παθητικό. Έκλεισε δε το πρωτάθλημα με ένα σερί 8 αγωνιστικών χωρίς ήττα (6 νίκες-2 ισοπαλίες , τέρματα 19-1)!!!

Σε κάθε παιχνίδι υπάρχει το καλό και το κακό...τέταρτο στην απόδοση της ομάδας. Για τον Ρήγα ξεχωρίσει επιθετικά το δεκαπεντάλεπτο 31-45 με 10 γκολ αλλά και το 61-75 με 9 γκολ. Αντίθετα αμυντικά το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου είναι εφιάλτης με 8 τέρματα παθητικό: