Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

ΑΝΤΡΙΚΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΟΡ

Παίζοντας με ψυχή αλλά ταυτόχρονα προσφέροντας πλούσιο θέαμα η ομάδας μας επέστρεψε με την πρόκριση από την πόλη της Καρδίτσας.
 Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ο  Ρήγας Φεραίος ήταν απολαυστικός στο δεύτερο και
θα λέγαμε ακόμα καλύτερος στην παράταση, διακινώντας απόλυτα όσους έχουν πιστέψει σε αυτή την ομάδα.
  Χαρακτηριστικά σας αναφέρουμε ότι η ομάδας μας είχε 19 τελικές προσπάθειες, οι περισσότερες εκ των οποίων ήταν κλασσικότατες ευκαιρίες για γκολ.
 Δείτε όλο το φιλμ του αγώνα, χάρη στις σημειώσεις του Δημήτρη Γάρου, σε ρόλο αθλητικογράφου!!
1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
13' Πρώτη επίσκεψη στα καρέ της ομάδας μας, με τον Τσουμπέκο να μπλοκάρει άνετα το σουτ του Τσιρογιάννη
20' Φάουλ με εκτελεστή τον Μπακάλη, ο Χατζής θα κερδίσει την κεφαλιά με εντυπωσιακό άλμα αλλά η μπάλα θα εξοστρακιστεί από το σώμα του Πουρνάρα.
21' Ο Παπαευαγγέλου κερδίζει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσέλιο, αλλά ο Τσουμπέκος μπλοκάρει σταθερά.
30'-31' Δύο συνεχόμενες φάσεις με σουτ των Μπακάλη και Κουβελά να περνάνε άουτ.
33' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ζατσάι, που κυνήγησε μια χαμένη φαινομενικά μπαλιά, κόντραρε το διώξιμο του αντιπάλου (Τάτσιος) αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
39' το 1-0 με τον Θυμόπουλο να σεντράρει από τα δεξιά, τον Τσουμπέκο να συγκρούεται στον αέρα με τον Γούτσιο χάνοντας τον έλεγχο της μπάλας και τον Παπαευαγγέλου να την στέλνει εύκολα στην κενή εστία.
41' Τετ α τετ του Τσέλιο με τον Τσουμπέκο, νικητής ο δεύτερος που διώχνει σε κόρνερ.
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
49' Ο Ζατσάι βγάζει εκπληκτική κάθετη μπαλιά στον Τσουκάλη που δεν θα καταφέρει να κερδίσει τον Τάτσιο στο τετ α τετ.
66' το 1-1. Ο Γκίκας σεντράρει από αριστερά στέλνοντας "συστημένη" την μπάλα στον Κουβελά που με το κεφάλι δεν δυσκολεύεται να σκοράρει.
77' μακρινό σουτ του Ζατσάι, από τα 25 μέτρα περίπου, διώχνει πολύ ωραία ο Τάτσιος στην αριστερή του γωνία.
80' Νέο κλέψιμο της μπάλας από τον Γκίκα, ακόμα μια σπέσιαλ σέντρα προς τον Κουβελά που θα πιάσει το σουτ μονοκόμματα στέλνοντας την μπάλα σύριζα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
84' ο Σπαθής σεντράρει και εξ επαφής ο Τσουκάλης δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.
89' ο Τσιρογιάννης θα κάνει ωραία ατομική προσπάθεια αλλά το τελικό του σουτ είναι πολύ άστοχο
90' σέντρα του Τσιρογιάννη , κεφαλιά από τον Τζοβάρα με την μπάλα να σταματά στην οριζόντια δοκό.
ΠΑΡΑΤΑΣΗ
93' μαγική εκτέλεση φάουλ του Χατζή, από το κέντρο του γηπέδου, με τον Τάτσιο να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση.
94' Κεραυνός του Τσουκάλη έξω από την περιοχή, θεαματικά ο Τάτσιος διώχνει σε κόρνερ
103' Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ρήγα Φεραίο, με τον Τσουκάλη, που αστοχεί από το ύψος του πέναλτι.
107' διαγώνια μπαλιά του Γκίκα, βρίσκει πολύ ωραία τον Κουβελά που στην κίνηση θα πιάσει το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.
110' αλλαγή ρόλων με τον Κουβελά να σεντράρει από αριστερά, τον Γκίκα να κοντρολάρει άψογα και να ανοίγει στον Ζατσάι που θα καθυστερήσει να σουτάρει και θα χαθεί η ευκαιρία.
112' το 1-2 με νέα διαγώνια μπαλιά του Κουβελά προς τον Γκίκα, αυτός την πασάρει μέσα από την μικρή περιοχή στον Τριχόπουλο και εκείνος με την σειρά του την στρώνει στον Τσουκάλη που θα τελειώσει υποδειγματικά την φάση
Κίτρινες κάρτες για την ομάδα μας δέχτηκαν οι Σπαθής και Τριχόπουλος.
Ρήγας Φεραίος (Μπακάλης): Τσουμπέκος, Χατζηαθανασίου, Σπαθής, Βουραζέρης, Γούτσιος, Μπλέτσας ( 46' Τσουκάλης), Χατζής (111' Τριχόπουλος), Μπακάλης (46' Γκίκας), Ζατσάι, Μπίκας, Κουβελάς.
ΑΟ Καρδίτσας (Καραγιάννης): Τάτσιος, Θυμόπουλος, Πουρνάρας, Κωνσταντινίδης, Κουρκουλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου (66' Διπλάρης), Τριανταφύλλου (78' Νάκου) Τσιρογιάννης, Τζοβάρας, Κανιούρας (61' Μεσιακάρης)

Το Τρίτο Ημίχρονο
* Με το αγαπημένο του 4-3-3 ξεκίνησε ο Λάκης Μπακάλης αλλά δεν δίστασε να το "γυρίσει' σε 4-4-     2 στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και η ομάδας μας πραγματικά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.
* Κομβικές αποδείχθηκαν και οι δύο αλλαγές στο ημίχρονο με τους Τσουκάλη και Γκίκα να είναι από τους κορυφαίους , συμβάλλοντας τα μέγιστα.
* Με την τύχη του τα έβαλε ο Βασίλης Τσουμπέκος, αφού το γκολ που δέχθηκε ήταν από λάθος συνεννόηση, σε ένα ματς που κατά τα άλλα ήταν αλάνθαστος.
* Εμφανής η υπεροχή της ομάδας μας στον τομέα της φυσική κατάσταση, ειδικά μετά τον 75' του αγώνα.
* Ως αντίπαλο βρήκε έναν παλιό του παίκτη η ομάδα μας, αφού ο Παπαευαγγέλου έχει φορέσει στο παρελθόν την φανέλα του Ρήγα Φεραίου.
* Το είχε πει πριν τον αγώνα ο Αχιλλέας Καρασμάνογλου. " Θα κερδίσει ο Ρήγας γιατί η ομάδα πήρε γούρικα αποδυτήρια" Μακάρι και στον μέλλον οι προβλέψεις του να είναι πάντα θετικές και σωστές!!
* Σε αρκετή καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου.
* Ιδιαίτερη συνομιλία πριν τον αγώνα είχε ο Γεν. Αρχηγός της ομαδας μας κ. Πάτας με τον προπονητή του ΑΟ Καρδίτσας κ. Καραγιάννη. Τους δύο άντρες συνδέει στενή φιλία και κοινή καταγωγή.
* Την δική τους εξέδρα δημιούργησαν οι παίκτες του Ρήγα που βρέθηκαν στην κερκίδα του γηπέδου, ενισχύοντας με τα επιφωνήματα και τα χειροκροτήματα τους συνεχώς τις προσπάθειες των συμπαικτών τους.
* Φρέσκα σάντουιτς περίμεναν την αποστολή της ομάδας μας, μόλις μπήκε στο λεωφορείο για την επιστροφή, προσφορά του καταστήματος Mc Ntontos.
* Περίπου 150 φίλαθλοί παρακολούθησαν τον αγώνα με τους 20 εξ αυτών να είναι εκδρομείς από το Βελεστίνο.
* Τον Αμπελωνιακό θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση η ομάδας. Ο νοκ-άουτ αγώνας θα γίνει στις 13/10, πάλι εκτός έδρας.

Η πρώτη πάσα για την νέα σεζόν - καλή αρχή να έχουμε!!