Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013

ΕΚΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΠΣΘ Ο ΡΗΓΑΣ, ΕΧΑΣΕ ΣΤΑ ΠEΝΑΛΤΙ

Δεν τα κατάφερε αυτή την φορά η ομάδα μας στα πέναλτι και γνώρισε την ήττα με 4-2 από την ομάδα του Αλμυρού.
  Παρόλο που ήταν φανερά καλύτερη,ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν και της ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Γάρου, εντούτοις δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή
της σε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι.
Σε γενικές γραμμές έγινε κλειστό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο,με τις δύο ομάδες να παίζουν σφικτά προσπαθώντας να διαφυλάξουν το μηδέν. Στο 30', οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Σπαθή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ρήγα Φεραίου να ζητήσουν πέναλτι σε ανατροπή του Πάσχου από τον Χαλάτση.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε για την ομάδα μας στο 50ό λεπτό όταν ο Γάρος σέντραρε και ο Μπίκας χωρίς πίεση, είχε κοντινή κεφαλιά άουτ(φώτο). Χωρίς φάσεις στη συνέχεια, ενώ στο 83' ακυρώθηκε όπως προαναφέραμε το γκολ του Γάρου.
 Στο έξτρα ημίωρο, ο Αλμυρός έπαιξε για την ισοπαλία, κάτι που τελικά συνέβη.
Στα πέναλτι, ο Χαλάτσης απέκρουσε δύο φορές, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους,δίνοντας έτσι στην ομάδα του την δυνατότητα να διεκδικήσει το Κύπελλο 16 χρόνια μετά την τελευταία κατάκτηση.
Μπίκας (απέκρουσε ο Χαλάτσης)
Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους : Τσουμπέκος, Κόκκας, Βουραζέρης, Σπαθής, Γούτσος, Μπλέτσας, Χατζής, Βογιατζής (61' Ρηγίνος), Πάσχος (46' Τσουκάλης), Μπίκας, Γάρος (85' Μπακάλης).
Η φάση του πρώτου ημιχρόνου όπου οι παίκτες του Αλμυρού ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Χ. Σπαθή. Είχε όμως προηγηθεί επιθετικό φάουλ
Αρκετές οι δυνατές μονομαχίες μπροστά και στις δύο εστίες
Και στα 120' λεπτά αγωνίστηκε τόσο ο Γ.Χατζής, που θα απουσιάσει από τα 2 επόμενα παιχνίδια της ομάδας μας, όσο και ο αρχηγός Χρ. Σπαθής παρόλο τους πόνους στην μέση
Με 12 παίκτες ξεκίνησε προθέρμανση ο κ.Μπακάλης, μέχρι να σιγουρευτεί ότι ο Παν.Γούτσιος μπορεί να αγωνιστεί
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, ανάμεσα τους και περίπου 40 φίλοι του Ρήγα.